NÁŠ VČELAŘSKÝ ROK
aneb co se právě děje u nás na včelnicích
2024
Červenec / Srpen
Prázdniny pokračovaly medovicovo-melecitózní snůškou a vzhledem k minimálnímu podílu vytočitelného nově doneseného medu jsme v polovině července medobraní s pocitem bezmoci ukončili a všechen v mednících dosud nevytočený med jsme z včelnic svezli a uskladnili na jaro. Hodně přes 1,5 tuny, neskutečné!
Vzhledem k tomu, že i kolem plodiště byly velké věnce melecitózního medu, posunuli jsme zimní dokrmení až na začátek srpna, aby jej včelstva co nejvíce proplodovaly. Rovnou jsme tak provedli první léčení formidolem a po dokrmení včel cukerným roztokem jsme znovu nasadili dlouhodobé odpařovače kyseliny mravenčí. S ohledem na teploty kolem třicítky bylo odpařeno 250 g kyseliny během necelých deseti dnů. S ohledem na letošní velmi dlouhé plodování, díky teplé zimě už od první poloviny března, jsme očekávali vyšší spady roztoče. Na dvou včelnicích se nám u několika včelstev tento předpoklad vyplnil, na ostatních nepřekročil spad roztoče obvyklá množství. I tak pro nás z letošní zkušenosti vyplývá potřeba úpravy zootechnických postupů v oblasti udržování nízké úrovně populace roztoče pro další roky. Očekáváme, že v nejbližších letech je vyšší pravděpodonost teplejších zim a tím delšího období, kdy matky plodují. Klíckovat matky zatím nechceme, ale i k tomu může dojít, pokud dostupné postupy v léčení nezabrání vyšším zimním úhynům.
Červen
Už od konce května se objevovaly v mednících, zejména na včelnicích v blízkosti lesa, poměrně velké přínosy medovice. První dva týdny vypadalo vše velmi dobře a my měli radost, že včelstva druhým rokem po sobě poskytnou snůšku medovicového (lesního) medu. Po dvou týdnech, při ochutnávkách donesené medovice přímo z plástů, jsme zjistili, že jejich obsah začíná tuhnout a strukturou připomínat čerstvě vytlačený silikon … Začali jsme tušit, že začíná období v životě včelařů, na které nebudeme rádi vzpomínat … melecitózní snůška! A jaká! … Trvalo to šest týdnů a my každé ráno z okna kuchyně beznadějně pozorovali již od pěti hodin ranních ze zahradních úlů vylétající velké množství včel směrem k lesu.Takže takto to vypadá určitě i na ostatních stanovištích … Přínosy medovice byly neuvěřitelné, během deseti dnů jeden až dva plné medníkové nástavky tuhnoucího medu, medníkové mezistěny vystavěné během pár dnů. Neuvěřitelné, co včelstva zvládnou, když je k dispozici masivní přísun potravy! Okamžitě jsme začali s vytáčením. V počátku se dalo z plástů vytočit 60-70% medovice, to se však postupem času začalo měnit, zřejmě s rostoucím podílem melecitźní části v donesené šťávě. Jakmile se efektivita vytáčení snižila na 20-30% vytočitelného podílu, tak jsme definitivně rezignovali. Vůbec to nedávalo smysl vozit plné nástavky do medárny, vše odvíčkovat a téměř stejně plné vozit zpět na včelnici. Plné medníkové nástavky jsme nechali ve včelstvech a doufali v to, že přeplněné medníky donutí včelky nenosit další tuhnoucí medovici … Abych to zkrátil, dovezli a uskladnili jsme stodvacet nástavků s převážně tuhým nevytočitelným medem a nechali jsme je na příští jaro. Co jste si děvčata nanosily, to si holt vaše ségry na jaře zpracují … Popravdě, pokud by se mělo podobné harakiri odehrávat každý rok, nebylo by včelaření tím správným relaxem, ale poněkud silnějším opruzem. Starší včelaři nás uklidňují tím, že se melecitóza v této intenzitě vyskytuje maximálně 1x za deset let. Tak to by ještě šlo, ale častěji fakt ne! 😊
Málem bych opomněl dvě červnová pozitiva: úspěšně jsme v červnu ukončili studium včelařství na SOU v Blatné a i přes poměrně velké pomrznutí akátů jsme měli menší snůšku akátového medu.
Květen
Na poslední dva teplé dny v dubnu navázal s podobným počasím květen. Silné ochlazení dubna zásadně prodloužilo dobu kvetení nakvetlých rostlin. Co tedy totálně nezmrzlo, tak s oteplením pokračovalo v kvetení … poměrně nová zkušenost. S tímto dalším zlomem v počasí vylétlo z úlů vše, co mělo křídla, aby včelstva dohnaly dva týdny sběratelské zahálky. I přes naše počáteční pochybnosti se první snůšku podařilo částečně zachránit s průměrným výnosem 18 kg jarního medu ze včelstva. S vytáčením jarního medu jsme začali velmi záhy, již 10. května, tedy o měsíc dříve než v předchozím roce. Vytočeno bylo za dvanáct dnů a také díky novému odvíčkovači vše proběhlo ve větší pohodě. Zato chov oddělků a matek jsme z důvodu dubnové zimy posunuli až na počátek května. Od začátku roku tak bylo vše jinak a my se museli přizpůsobit přírodě stejně tak, jako včelstva. V tuto chvíli jsme ale netušili, co nás čeká v létě za včelařský masakr …
Duben
První dva týdny dubna už byly teplotně jak v červnu, teploty se v některých dnech dostávaly až k tropické třicítce, tedy za několik desetiletí opravdu nevídaný průběh. Velmi rychle se do květu dostaly pampelišky, třešně, švestky, hrušně, višně a kolem desátého dubna i jabloně, řepka a další květena… no a v tu chvíli se vrátila zima. V pondělí 15. dubna se začalo ochlazovat a od úterý se teploty nedostaly přes 10 stupňů. Včely v největším rozvoji zůstávají v úlech a vylétají jen absolutní zoufalky. Tak tomu má být celé dva týdny, což bude zcela zásadní problém pro první medobraní. Dle předpovědi jsme tušili, co má přijít, tak jsme do poslední chvíle na tuto apokalypsu podmínky v úlech připravovali – podsítové podložky a mateří mřížky pryč z úlů, doplnili jsme do každého úlu rámky pro volnou stavbu, abychom aspoň trochu předešli rojení z důvodu nečinnosti velkého množství úlových včel, hlavně mladých dělnic krmiček, které se budou další dva reálně zimní týdny v úlech ve velkém líhnout. Slibně vypadající snůška tak bude využita na přežití včelstev a po konci ledového dubna budeme sčítat škody. Rozkvetlé jabloně, řepka a kaštany dva týdny zimy nepřečkají, odkvetou bez medování a po oteplení v květnu tak zřejmě nastane pro včely období hladu. Stejně tak škody v našem malém sadu s ohledem na avizované ranní mrazy budou zásadní a můžeme si odškrtnout další rok bez úrody ovoce. Netruchlíme, těšíme se už zase za rok, třeba to při velkém štěstí vyjde!
Březen
Březen za kamna vlezem, to letos opravdu neplatí. V prnví polovině měsíce teploty jak v dubnu, tedy aprílové počasí. Několik dnů + 15 °C a další tři dny +5 °C a k tomu ledový vítr. Začátkem března vykvetly ve velkém první vrby, kolem desátého začaly kvést meruňky. Naštěstí nás zatím nepotkal již klasický průběh několika předchozích let, kdy v březnu rozkvetou meruňky, a poté přijde několik rán s mínus pěti stupni či ještě větším mrazem. Dlouhodobá předpověď zatím neavizuje ranní mrazy, ale věřte jim … V průběhu druhého březnového víkendu jsme zřídili další nové stanoviště se sedmi úly v Mojském lese u Červeného Újezdce. Zdejší krásný les před pěti lety totálně sežral kůrovec, zůstaly jen listnaté stromy a keře. Příroda si našla jinou cestu tím, že na obřích pasekách aktuálně roste záplava maliníku, ostružiníku a janovce metlatého. To by mohlo být zajímavým základem pro letní květový med s převahou maliníku, který v naší nabídce zatím nebyl. Konec měsíce už byl v podstatě jarní, počasí jak v květnu, vše rozkvetlo a včelstva i přes jarní podněcování doháněla přírodu … to jsme ale netušili, co přijde v dubnu.
Únor
Druhý měsíc roku připomínal svým průběhem březen nebo duben, bylo fakt teplo. Počátkem měsíce jsme ukončili veškeré přípravy na nový včelařský rok. Sponkování, drátkování a další přípravy včetně velkého focení produktů jsme řádně ukončili a od poloviny února už jsme trochu nedočkavě nakukovali pod úlové stříšky. Téměř všude se plodovalo a kde ne, tak to bylo avízo, že je něco špatně. Jedno včelstvo bez matky a z jedné matky se stala přes zimu trubcokladná … takže zašlápnout a spojit včelstvo s loňkým rezervním oddělkem, kde byla matička ve formě. Stav včelstev je vcelku uspokojivý … jako vždy si člověk zapamatuje a přemýšlí nad premianty a slabochy a většina, tedy průměr, z hlediska péče tak trochu ostrouhá. Koncem měsíce jsme začali v teplých dnech s rotováním nástavků, abychom podpořili tepelnou pohodu v úlech. Plod pod strůpek a zásoby pod plod nebo nad dno úlu. K několika slabším rodinám jsme přidali silné rezervní oddělky, zkontrolovali jsme zásoby a rozsah a kvalitu plodování. Na konci února byla příroda zhruba o dva až tři týdny napřed v porovnání s loňským rokem. Pokud nepřijde zásadní ochlazení, je začátek března tak akorát na podnícení plodování, aby z nově zakladeného plodu bylo dostatek létavek v době, kdy bude příroda nabízet největší dávky nektaru a pylu … letos zřejmě už v druhé polovině dubna!
Leden
Nový rok začal počasím jak na houpačce. Z téměř jarních teplot kolem deseti stupňů jsme se dostali do dnů, kdy zavládly celodenní mrazy kolem mínus šesti stupňů a ranní teploty padaly pod mínus patnáct stupňů. Pro včely konečně ta správná zima v utaženém chomáči, ale nám se ven opravdu moc nechtělo. Věnovali jsme se odpočinku bez včel a v několika mrazivých dnech jsme přece jen alespoň vylamovali propolis z propolisových mřížek … Jakmile se po mrazivém týdnu oteplilo, pokračovali jsme v přípravách rámků na novou sezónu a vzhledem na blížící se školní vysvědčení 🙂 jsme byli zavaleni testy od našich včelařských učitelů. Tak jsme zimní čas využili také k samostudiu, což se nám (nejen) s ohledem na blížící se závěrečné zkoušky bude hodit … jen kdybychom tu teorii v hlavě udrželi. V polovině měsíce jsme kontrolovali, ometali podložky v úlu a chystali se tak na tradiční zimní odběr měli s následnými rozbory zdraví včel ve veterinární laboratoři. V poslední dekádě ledna se zase nadstandardně oteplilo a velmi kolísající teploty ledna nám tak trochu připomínali leden loňský …
2023
Prosinec
V začátku posledního měsíce roku nás zaskočila sněhová nadílka dosahující rekordního více než půl metru sněhu a následující krátké ochlazení. Jak rychle napadl, tak od druhé adventní neděle rychle roztál a přišla tak obvyklá prosincová obleva, která trvala prakticky až do konce roku. Ve včelách jsme provedli zimní léčení, kontrolovali pohodu včel a bohužel jsme také narazili na jedno uhynulé včelstvo … V prosinci jsme se účastnili několika adventních trhů a pokračovali jsme v přípravách na novou sezónu. Jakmile jsme se dostali k datu zimního slunovatatu, tak bylo jasné, že ve včelách už se vše připravuje na start nové sezóny a co se nestihne do slunovatu, to už se stíhá s potížemi.
Děkujeme včelám a také našim milým zákazníkům za krásný rok 2023 a velmi se těšíme na ten nový rok 2024!
Říjen / Listopad
Letošní podzim připomínal více babí léto než skutečné podzimní měsice. Teploty v říjnu a v první polovině listopadu se řadu dní dostávaly přes dvacet stupňů a teprve poslední dekáda listopadu se přiblížila obvyklým teplotám pro toto období. Většina včelstev tak bohužel stále plodovala a nadstandradní tak byla spotřeba zimních zásob. Jsme z toho tak trochu nesví a teprve uvidíme, jak se tento nestandardní podzim projeví na schopnosti včel přečkat zimu.
Práce ve včelách bylo podstatně méně, tak jsme se o to více mohli věnovat intenzivnímu pastování medu, jeho prodeji a také, s ohledem na blížící se konec roku, přípravě na novou sezónu. Pro nově rozšířená včelstva jsme připravovali medníky, sponkovali jsme rámky, vyvařovali jsme získaný vosk a zpracovávali jsme jej do svíček a voskových ozdob. Když práce baví, tak čas rychle beží … no a příblížil se Advent a s ním vrcholil letošní příjemný zájem o naše včelí produkty.
Září
Během září panovalo ideální pozdní Mariánské léto. Krásné dny přinesly i do úlů pěkné oživení. Na česnech to celkem žilo, zejména v první polovině měsíce, kdy jsme ještě doplňovali zásoby letošním oddělkům. V druhé polovině měsíce už přece jen byla rána chladná a než se vzduch prohřál tak, aby se létavkám chtělo ve větším počtu pro vodu nebo zbytky čerstvého pylu z teplejšího prostoru úlu, soustředil se největší letecký provoz u oček a česen na časné odpolední hodiny. Koncem září se dny velmi rychle zkracují, tak je týden po týdnu viditelnější další oslabování výletů včel k rostlinám. V úlech je vše připraveno na právě začínající včelí zimu, aby se mohly už několik málo týdnů po zimním slunovratu těšit na start včelího jara.
Červenec / Srpen
V červnu a červenci panovalo po dobu několika delších období stálé suché počasí, což evidentně přálo producentům medovice … a tak jsme se konečně dočkali medovicového medu! Nejen dle předpokladu na lesních stanovištích, ale i tam, kde dominovaly duby a buky. Poslední letošní medobraní bylo krátké, ale intenzivní. Od desátého do dvaadvacátého července nastal kolotoč odvčelení – svezení – odvíčkování – vytáčení – vytřídění medných plástů a jejich následné uskladnění. Všechna produkční včelstva jsme nachystali již do zimních sestav. Následovalo krátké ale intenzivní léčení kyselinou mravenčí a poté intenzivní dvoutýdenní krmení cukerným roztokem. Poté opět léčení dlouhodobými odpařovači pomocí 65% kyseliny mravenčí. Tento postup se nám v minulých letech osvědčil, tak jsme se k němu tradičně přiklonili také letos dle hesla „Neměň, co funguje …“. Uvidíme, jaký bude výsledek. Na letošní oddělky jsme byli při léčení opatrnější. Jelikož jsme před rozkladením matky v oddělcích ošetřovali oddělky 15% kyselinou mléčnou, vložili jsme před letním krmením na loučky papírové utěrky namočené do roztoku kyseliny šťavelové a glycerinu. Poté jsme oddělky zakrmili cukerným roztokem (i když letos měly oddělky opravdu velmi slušné vlastní zásoby) v době, kdy už měla produkční včelstva na stanovištích dostatečné zásoby, abychom pokud možno předešli loupežím z vlastních včelstev. V průběhu podletí jsme také vyměnili zbývající původní včelí matky kladoucí od roku 2021 za nové.
Stejně jako v loňském roce jsme hlavní včelařskou sezónu ukončovali s pocitem, že jsme udělali optimum pro to, abychom se mohli těšit na další rok se včelami bez zásadních ztrát. Jako začínající včelaři jsme s letošní skladbou medů a medným výnosem spokojeni. Měly by být spokojené i včely, kterým jsme nechali 5-8 kg medu na včelstvo. Malinko nás mrzí jen výpadek lipové snůšky, která se nekonala díky totálnímu suchu v době květu lip. Tak třeba to vyjde příště …
Červen
Červen začal přípravou prvního medobraní. Počasí se konečně ustálilo. Květnové i červnové nektarové snůšky byly o jeden až dva týdny posunuté, tak jsme s prvním medobraním začali až v druhém červnovém týdnu. To už na většině míst začala i medovicová snůška. Letošní první květový med je díky časovému posunu a obohacení medů o medovici chuťové jiný, bohatší a aromatičtější něž je obvyklé. Zejména díky tomu, že na většině stanovišť tentokrát nevévodí dominantně řepkový med, ale je to skutečně pestrý mix jarních nektarů a také medovice. Akáty v okolí Týna nad Vltavou kvetly v první polovině června o poznání slaběji než je obvyklé, tak jsme se silné akátové snůšky nedočkali. Ale akátový med letos v omezeném množství přece jen nabízíme. Díky posunu snůšek je letos situace jiná také u oddělků. Zatím jsme díky průběžným snůškám nemuseli nové oddělky příliš podněcovat, většinu rozvoje tak zvládly vlastními silami. Ukončili jsme také první ročník včelařského učiliště a čekají nás školní prázdniny … paráda! Od včelařů v okolí víme, že medovicová snůšla nebyla v našich končinách už od roku 2018. Letos to zatím na několika lesních stanovištích vypadá slibně, tak snad se dočkáme také oblíbeného medovicového/lesního medu. Na poslední letošní medobraní se právě chystáme a poté nastane už i pro nás pravidelný prázdninový koloběh – léčení, krmení, léčení … Snad i v tomto směru nebude letošní rok extrémní a podaří se nám přichystat včelky na zimu tak, aby byla zdravotně v pořádku a s dostatečnými zásobami.
Květen
První dekáda května byla ohledně počasí nadějná. Ustal déšť a denní teploty poskočily k 17-18 stupňům. Tato naděje netrvala dlouho a opět začalo období vytrvalých dešťů. Včelami nacpané úly, ale letový provoz minimální. Včelky neměly co na práci, postupně konzumovaly donesené zásoby a včely krmičky začaly přemýšlet o rojení. Byť jsme od konce dubna vytvořili nejméně 20 velkých sběrných oddělků a z těch jsme vytvořili čtyřicet nových mini včelstev (oddělků) s matkami, na některých stanovištích jsme měli plné ruce práce s vylamováním naditých matečníků a vytvářením prostoru v úlech. Končí druhá dekáda května, období intenzivního kvetení bude pomalu končit a snůška prvního jarního medu nevypadá moc nadějně.
V oblasti našeho včelařského zázemí máme ale důvod k radosti. V měsíci dubnu jsme získali od Státní veterinární správy v Českých Budějovicích registraci naší zpracovny medu s číslem registrace CZ 31890214. Následně jsme v měsíci květnu prošli ze strany SVS ČB první komplexní kontrolou včetně odběru stěrů ze zařízení na zpracování medu a také rozborem medu na nepovolená antiparazitika. Všechny sledované parametry jsme splnili. Registrace zpracovny medu nám umožňuje nabízet naše včelí produkty nad rámec „prodeje ze dvora“ v široké distribuční síti nebo prostřednictvím vlastního e-shopu. Zákazníkovi pak pravidelný veterinární dohled a naše odhodlání nabízet jen prvotřídní produkty poskytuje záruku, že od nás vždy dostane kvalitní, bezpečný a čistě přírodní produkt.
Duben
Stejně jako loňský duben i ten letošní začal velkým ochlazením, kdy se ranní teploty propadaly až k -7 °C. Tradičně pomrzlé rozkvetlé meruňky už pro nás nejsou žádným překvapením a v naší zahradě se tak tyto stromy zařadily mezi okrasné dřeviny bez plodů. Po Velikonocích se krátce oteplilo a nastal čas na první přesuny plodových plástů mezi včelstvy a úvahy o tvorbě sběrných oddělků. Blíží se doba rozkvětu třešní a tím pravý začátek včelařského jara … Pár teplejších dnů jaro nedělá a týden po Velikonocích se vrátila zima a začalo období nekonečného deště. Až následující statistika dubna upřesnila, jak studený a mokrý byl. Srážky v jižních Čechách na úrovni 250 % normálu a průměrná teplota o dva stupně nižší než je obvyklé, jen dvakrát bylo kolem 2O °C. Oproti roku 2018, kdy takových dnů bylo osmnáct, obrovský rozdíl. Niméně včely se rozjely a nástavky se začaly rychle plnit … Pokud by nás nečekal stejně studený a mokrý květen, měl by z toho jeden radost …
Březen
Březen u nás začal úhynem dvou včelstev hlady. To, co jsme tušili, se také potvrdilo a byť jsme měli těsto na jarní dokrmení včel připravené, tu správnou chvíli pro jeho použití jsme bohužel nezvládli. Nebyl to pěkný pohled, ale naše nováčkovské chyby budou tou nejlepší školou, aby se podobné selhání neopakovalo. Díky několikadennímu oteplení na počátku března následovalo rychlé rozebrání včel a kontrola zásob. Oproti loňskému roku byly zásoby evidentně menší, hlavně u loňských oddělků, a u více než poloviny včelstev jsme museli dokrmit, aby nehrozilo předjarní hladovění. Naprostá většina včel již plodovala, starší včelstva už extrémně. Teploty byly jak na houpačce, což pro včelstva nebyl ideální. Zejména udržení plodu v teple v týdnech, kdy došlo k velkým propadům teplot, bylo zejména u loňských oddělků obtížné. Poslední březnový víkend jsme zřídili dvě nová stanoviště v okolí Poněšic a Semence u Týna nad Vltavou, kam putovaly vybrané loňské oddělky.
Únor
Nejkratší měsíc roku začal větrným a po několika dnech i velmi mrazivým počasím. Situace v našich včelstvech se na první pohled uklidnila, byť jsme jako vzpomínku na „jarní teplotní úlet“ v období Vánoc a přelomu roku stále nacházeli na úlových podložkách mrtvé včelí kukly. Ze všech stanovišť jsme na začátku měsíce sebrali měl, která po vysušení putovala na zatím ještě povinné rozbory. Byť výsledky dopadly velmi dobře, nemáme z toho, co se děje v okolí ve včelstvech, dobrý pocit. Řada včelařů nemá již jediné živé včelstvo a také informace o včelstvech z ostatních míst v Čechách jsou velmi pesimistické. Vývoj počasí v druhé polovině února pokračoval opět hodně nestandardním vývojem teplot, kdy extrémně teplé týdny střídá typicky zimní počasí. Včely plodují, o čemž svědčí teplé a orosené strůpky. Pokud bude tento vývoj pokračovat, uhynou další včelstva hlady z důvodu velkého rozplodování a spotřeby zásob v tak časném, ještě zimním období. Držíme včelám palce, kromě hlídání a včasném doplnění zásob nám nic jiného v tuto chvíli nezbývá!
Leden
Jak starý rok skončil, ten nový začal. Teploty byly rekordní, včely létaly jak v teplých jarních dnech a zároveň matky nastartovaly plodování. Jasným znakem zakladení plástů vajíčky byly mokré strůpkové fólie a včely nosící pyl v rouskách. Nadstandardní teplo trvalo až do poloviny ledna, ale i poté byla letová aktivita včel mimořádná. Právě z důvodu péče o plod létaly dělnice pro vodu i v období, kdy byly teploty jen pár stupňů nad nulou. Mnoho z nich tyto cesty za vodou zřejmě nepřežilo. Nedobré to znamení! Veškerý předchozí zmatek matky přírody se potvrdil i v dalších dnech – ke konci ledna se na podložkách začaly objevovat mrtvé zmrzlé včely ještě ve stádiu kukel, které jejich úlové opatrovnice vyhodily ze zakladených buněk …Věříme, že se včelstva dostanou následně do normálu a dožijí se toho pravého jara. Začátkem ledna jsme začali macerovat v prosinci vylámaný propolis v 80% konzumním lihu s cílem získat další z léčivých včelích produktů, propolisovou tinkturu. Zadařilo se a 23. ledna jsme naplnili prvních osm lékovek s kapátkem tímto včelím zázrakem. Vzorky jsme rozdali přátelům a známým na vyzkoušení. První reakce jsou velmi pozitivní, tak v těchto chladných týdnech připravujeme další zkušební várku!
2022
Prosinec
Po tuhých mrazech v první polovině prosince zavládlo zhruba od zimního slunovratu jaro. V mrazivých dnech začátku Adventu jsme se kromě účasti na adventních trzích věnovali kompletaci rámků a drátkování … takže pro rok 2023 máme v tomto směru vše připraveno. Mrazy byly ideální pro vylámání propolisu z propolisových mřížek. Vzorek propolisu jsme zalili konzumním 80% lihem a těšíme se na výsledek v získání první propolisové tinktury. Určitě se bude hodit na záněty, afty nebo opary, které nám v rodině čas od času znepříjemňují život. Teplejší počasí nad bodem mrazu nám umožnilo ještě před vánočními svátky přeléčit všechna včelstva pokapem kyselinou šťavelovou. Řada včelařů v našem okolí hlásí od září prázdné úly bez včel a tento podzimní trend pokračoval i v posledním měsíci roku 2022. V našich úlech jsou zatím všechna včelstva při životě a nejeví známky nějakých nemocí. Věříme, že to tak vydrží nadále! Jestliže zavládlo kolem Vánoc teplotně časné jaro, konec roku byl takřka květnový s teplotami nad 17 °C. Pro vyprášení výkalových váčků včel ideální, ale snad to nebude trvat delší čas. Mohlo by to vést k rozplodování matky a v následných studených dnech, které nás zajisté čekají, by větší plochy plodu znamely jeho úhyn, případně úhyn dělnic, které by se plod snažily zahřívat.
Závěrem děkujeme všem příznivcům našich produktů za důvěru a přejeme nám všem i včelám v roce 2023 vše dobré, hlavně pevné zdraví!
Listopad
Počátkem listopadu jsme provedli první léčení všech včelstev proti varroáze. Tak jako v loňském roce jsou rozdíly ve spadu roztočů mezi jednotlivými včelstvy viditelné, ale ne zcela zásadní. Všechna včelstva jsou zřejmě i díky léčení kyselinou mravenčí a šťavelovou v podletí v dobré kondici. Ranní pokles teplot jen lehce nad nulu je podnětem pro tvoření zatím volnějšího chomáče, během dne se chomáč rozvolňuje a řada včel vylétá z úlu. Primárně létají pro vodu, ale některé se dokonce i v této pozdní době vrací do úlu s plnými rouskami pylu. V dílně připravujeme nové rámky – ve volných chvílích sponkujeme a drátkujeme. S medovými přebytky se chystáme na podzimní a adventní trhy, nově se zabýváme také výrobou svíček z včelího vosku. Věříme, že potěší v období Adventu naše kamarády, přátelé a rodinné příslušníky.
Říjen
V říjnu jsme zazimovali úly doplněním uzávěrů česen proti hlodavcům a nenechavým ptákům. S ohledem na nadstandardně teplé počasí a přítomnosti včelího plodu jsme léčení proti varroáze odložili na listopad. Uvidíme podle počasí, kdy nastane vhodná doba – včely nebudou létat, v úlech nebude plod a zároveň bude dostatečně teplo, aby včelstva nebyla ještě v zimním chomáči. Tři letošní matky jsme nezvládli označit, ale na to bude čas na jaře. Nové včelí domečky máme na příští rok připravené a začínáme také s přípravou rámků na další sezónu, tedy se sponkováním přířezů a s drátkováním. Za tímto podzimním finišem je myšlenka, že co se nestihne připravit do Vánoc, to nejspíš na jaře nebude. Pro příští rok máme s majiteli pozemků domluveny tři nová stanoviště – v Radonicích, Poněšicích a jedno na Semenci u Týna nad Vltavou. To na Semenci je specifické tím, že kromě pestrých luk a sadů je v těsné blízkosti přibližně 5 ha akátových porostů.
Září
Je konec září, aktivita včel se podstatně snižuje jak na česnu, tak v úlu. Včelstva se již připravují na přezimování a tím také na další sezónu. Období jarní a letní hojnosti skončilo a včely přinášejí poslední zbytky pylu a nektaru z kvetoucích luk a zahrad – dokvétá zlatobýl, světlice, chrpa, slunečnice či břečťan. Ponechané zásoby vlastního medu a dodané cukrové zásoby mají včely zpracované a líhnou se poslední zimní včely, které mají za úkol zvládnout zimní měsíce a provést tak včelstva do nové sezóny. Zimní včely se dožívají 7-9 měsíců zejména díky menší aktivitě (v porovnání se včelami v plné snůšce mají o poznání méně práce) a větším tukovým tělískům.